Leczenie operacyjne

Chirurgia ortopedyczna, traumatologia – czym zajmuje się chirurg ortopeda?

Leczeczenie ambulatoryjne

Chirurgia urazowo-ortopedyczna to dział medycyny, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem operacyjnym narządów ruchu: kości (z wyłączeniem czaszki), nerwów, mięśni i stawów. Potocznie mówi się, że zabiegi wykonuje lekarz chirurg ortopeda, w praktyce jednak jest to:

  • ortopeda, czyli lekarz specjalizujący się w schorzeniach i chorobach układu kostnego oraz stawowego;
  • traumatolog narządu ruchu, czyli lekarz specjalizujący się w chirurgii urazowej.

Najczęściej pacjenci są oddawani pod opiekę ortopedy traumatologa, który może przeprowadzić plan leczenia w sposób kompleksowy i, w zależności od przypadku, zalecić wyłączenie leczenie ambulatoryjne (zachowawcze), jak i operacyjne.

Kiedy zgłosić się do traumatologa, chirurga ortopedy?

Z usług traumatologów ortopedów najczęściej korzystają osoby uprawiające sport wyczynowy, zawodowi sportowcy, seniorzy, a także osoby wykonujące na co dzień pracę fizyczną. Aczkolwiek pomoc chirurga ortopedy może być konieczna także w przypadku bólu stawów, mięśni czy złamania kończyn.

Zgłaszając się do chirurga ortopedy prywatnie, nie jest konieczne skierowanie. Wtedy powinno się zacząć od konsultacji ortopedycznej, podczas której zlecone zostaną niezbędne badania, stwierdzające, czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu. Wizyta u traumatologa w ramach NFZ wymaga posiadania skierowania od lekarza pierwszego kontaktu.

Artroskopia, rekonstrukcja, korekcja – jakie zabiegi są wykonywane w ramach chirurgii ortopedycznej?

Leczenie chirurgiczne, operacyjne może być konieczne zarówno w przypadku wrodzonych, jak i nabytych chorób oraz urazów układów ruchu, takich jak zapalenie ścięgien, skręcenie stawu skokowego czy złamanie kości. Obecnie jednak najczęściej przeprowadza się zabiegi o małoinwazyjnym charakterze, po których możliwa jest natychmiastowa rehabilitacja i jak najszybsze odzyskanie pełnej sprawności.

Lekarz traumatolog, czyli chirurg ortopeda, wykonuje m.in. zabiegi artroskopowe, które polegają na wprowadzeniu do stawu kamery oraz narzędzi chirurgicznych. Aby było to możliwe, wykonywane jest w skórze niewielkie nacięcie. Techniki artroskopowe z jednej strony są małoinwazyjne, a z drugiej zapewniają wysoką precyzję. Z ich pomocą leczy się m.in. uszkodzenia chrząstki czy więzadeł.

Innym zabiegiem, przeprowadzanym w ramach chirurgii urazowej, jest rekonstrukcja więzadeł, chrząstki stawowej oraz stawów. Natomiast w przypadku występowania tzw. palucha koślawego, zaleca się korekcję.

Specjalista ortopeda poznan

Złamanie – chirurg czy ortopeda?

1.

Leczenie złamania kości rozpoczyna się od wykonania RTG. Na tej podstawie potwierdza się charakter urazu oraz określany jest jego rodzaj, dzięki czemu można zadecydować, czy wystarczy leczenie nieoperacyjne, czy konieczne jest przeprowadzenie zabiegu.

2.

Najczęściej możliwe jest nieoperacyjne nastawienie kości. Jeśli jednak doszło do zerwania nerwów lub złamanie jest otwarte, wtedy przeprowadza się operację.

3.

A do kogo zgłosić się, jeśli doszło do złamania? Najlepiej udać się na SOR, czyli Szpitalny Oddział Ratunkowy. Można też skonsultować się z ortopedą traumatologiem pracującym w prywatnych klinikach.

Chirurg ortopeda – Poznań

Andrzej Pyda to ortopeda traumatolog, który przyjmuje prywatnie w klinikach w Poznaniu. Specjalizuje się w leczeniu urazów, schorzeń narządu ruchu, a także ma wieloletnie doświadczenie w medycynie sportowej. Przyjmuje pacjentów z całej Polski.

Medycyna sportowa Poznań Andrzej Pyda

Kontakt

Andrzej Pyda - ZnanyLekarz.pl