Szycie łąkotki 

"Operację szycia łąkotki rozpoczynamy od wykonania standardowych dojść do stawu kolanowego – w tym celu wykonujemy dwa małe nacięcia skóry. Wszystkie wewnętrzne elementy stawu są dokładnie oglądane –  łąkotka przyśrodkowa, łąkotka boczna, chrząstka stawowa oraz więzadła. Za pomocą specjalnego haczyka uwidaczniamy uraz. Jeśli wystąpiło uszkodzenie przytorebkowe trzonu chrząstki, szycie łąkotki daje naprawdę dobre rokowania."

Osteotomia okołokolanowa

"Osteotomia podkolanowa to kontrolowane nacięcie kości. Wykonywana jest z niewielkiego cięcia skórnego pod kolanem od strony przyśrodkowej. Pozwala na bezpieczne dojście do kości piszczelowej. Po dokładnym wcześniejszym obliczeniu kąta korekcji na podstawie zdjęć rentgenowskich, wykonuje się odpowiednie nacięcie kości piszczelowej. Po uzyskaniu odpowiedniej korekcji osi zespala się kość specjalną tytanową płytką stabilizującą. Cała procedura odbywa się pod śródoperacyjną kontrolą rentgena."

Korekcja paluchów koślawych            (hallux valgus)

"Operacja haluksów – wybór metody leczenia zależy od nasilenia koślawości,  od rodzaju i występowania uszkodzeń współistniejących oraz od przyczyny powstania deformacji. Ważny jest stopień zaawansowania zmian zwyrodnieniowych stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Inaczej postępujemy w zaawansowanej artrozie, a inaczej w sytuacji, gdy chrząstka nie  jest objęta procesem chorobowym."

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego  

"Zabieg rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego ACL rozpoczynamy od usunięcia uszkodzonego fragmentu więzadła krzyżowego przedniego pozostawiając jego kikut. Precyzyjnie mierzymy i wykonujemy pierwszy otwór, który posłuży do mocowania przeszczepu. Kolejnym etapem jest przygotowanie miejsca, w którym wykonany zostanie drugi kanał. Po wywierceniu kanałów przeprowadzamy przez nie nitkę prowadzącą. Po tej nitce wprowadzamy wcześniej przygotowany przez drugiego lekarza przeszczep i stabilizujemy go. Upewniamy się, że przeszczep został poprowadzony prawidłowo poprzez sprawdzenie, czy możliwy jest pełen wyprost kolana. Operację kończy założenie szwów oraz opatrunki."

Leczenie ścięgna Achillesa

Wywiad z CafeFutbol na temat leczenia ścięgna Achillesa

Przeszczep łąkotki 

Odtworzenie lub regeneracja łąkotki jest rozwiązaniem optymalnym dla osób, których łąkotek nie da się naprawić, a wymagają usunięcia. W ramach tej procedury zastępuje się uszkodzony fragment łąkotki implantem. W metodzie regeneracji używa się błony kolagenowej która opłaszcza łąkotke i umożliwia jej wygojenie..

Podejmując wspólnie z lekarzem decyzje o sposobie leczenia uszkodzonej łąkotki należy pamiętać, że jest ona głównym amortyzatorem w stawie kolanowym. Jej usunięcie choć daje dobre wyniki w pierwszej fazie leczenia jest niepożądane. Może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych w długiej perspektywie czasu.

Pierwszy live

Ból kolana i odpowiedzi na inne pytania z pierwszego live prosto z placówki Rehasport clinic